Aryna Sabalenka a pierdut senzațional la cea de-a 214-a rachetă a lumii la turneul din ‘s-Hertogenbosch

Pe 11 iunie, prima rachetă a Belarusului, Arina Sabalenka, a pierdut la startul turneului din ‘s-Hertogenbosch.

În meciul pentru atingerea 1/8, a zecea rachetă a lumii Sabalenka a pierdut pe neașteptate în fața australianului Destani Aiave, care se află pe locul 214 în clasamentul mondial – 6:7 (3:7), 6:1, 6: 4.

Cu o zi înainte, reamintim că în optimile de finală ale meciului de dublu, o altă bieloruză, Lidiya Morozova, care joacă în tandem cu tenismenul australian Storm Sanders, a pierdut și ea în fața perechii cehe Kristina Pliskova/Barbora Stefkova.

Între timp, o altă compatriotă a noastră, Vera Lapko (WTA 103), își începe performanța la turneul de la Nottingham (Marea Britanie).

În primul tur, va juca împotriva tenismenei britanice Harriet Dart, care se află pe locul 159 în lume.