Aryna Sabalenka a renunțat la turneul olimpic de tenis

Aryna Sabalenka a pierdut în 1/16 de finală a turneului de tenis feminin de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Atleta croată Donna Vekic a câștigat victoria în fața reprezentantei Belarusului.

Scorul final este 4:6, 6:3, 6:7 în favoarea tenismenei din Croația, relatează surse de pe internet.

Este de remarcat faptul că Sabalenka a început bine meciul, câștigând primul joc.

Cu toate acestea, adversarul belarusului a preluat curând inițiativa, rezultând o victorie în set.

Aryna Sabalenka a reușit să câștige înapoi în a doua treime a meciului.

În setul final lupta a fost egală. Donna Vekic s-a dovedit a avea mai mult succes în departajare.

Astfel, jucătoarea de tenis din Belarus nu a reușit să ajungă în optimile de finală ale turneului olimpic la simplu feminin.

Cu toate acestea, belarusul Ilya Ivashko își continuă performanța la simplu masculin.

În meciul din primul tur, reprezentanta țării noastre l-a învins pe tenismenul francez Gael Monfils cu scorul de 6:4, 4:6, 7:5.

Următorul adversar al lui Ivashko va fi reprezentantul Kazahstanului, Mihail Kukushkin.