Astăzi se va decide soarta viitoare a lui BATE în UEFA Champions League

Astăzi BATE Borisov va concura pentru a ajunge în turul al treilea al calificărilor pentru UEFA Champions League.

Pe 31 iulie, pe stadionul Lerkendal din Trondheim (Norvegia) va avea loc meciul retur din turul doi al calificărilor Ligii Campionilor dintre BATE și Rosenborg. Meciul va fi arbitrat de italianul Di Bello.

Acum o săptămână pe stadionul din Borisov, BATE a fost mai puternic decât campioana Norvegiei. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1. Golurile bielorușilor au fost marcate de Igor Stasevich (în minutul 5, din penalty) și Maxim Skavysh (în minutul 51).

Mâine un alt club din Belarus va concura pentru un bilet pentru următoarea etapă a Cupei Europei. Așadar, Șahtior Soligorsk va juca împotriva lui Esbjerg în returul din turul doi de calificare din Europa League. Primul meci s-a încheiat cu o victorie pentru Pitmen cu scorul de 2:0.