Atleta belarusă Alina Talay a câștigat turneul din Polonia

Atleta belarusă Alina Talay a devenit câștigătoare la proba de 60 de metri cu garduri.

Competiția s-a desfășurat în cadrul turneului internațional World Athletics Indoor Tour, care s-a încheiat în orașul polonez Torun.

Acesta este site-ul oficial al Federației Belaruse de Atletism.

Sportivul din Belarus a arătat un rezultat de 7,87 secunde.

Cel mai apropiat concurent al ei, nigerianul Tobi Amusan, a parcurs distanța în 7,89 secunde.

Christine Clemon din SUA a ocupat locul trei cu un timp de 7.89 secunde.

O altă reprezentantă a Belarusului, Elvira German, nu a ajuns în finala competiției.

Sportivul din Belarus a abandonat după cursa preliminară, în care sportivul a arătat un rezultat de 8,17 secunde.

În competiția de alergare de 1500 de metri, bielorusa Daria Borisevich a ocupat locul cinci cu un rezultat de 4:06.77.

Victoria la disciplină a fost câștigată de reprezentantul Etiopiei, Guday Tesgei. Rezultatul ei este 4:00.09.

Este de remarcat faptul că Daria Borisevich, care și-a actualizat palmaresul personal, s-a dovedit a fi cea mai bună dintre sportivii europeni.

La săritura în lungime, reprezentanta Belarusului Anastasia Mironchik-Ivanova a ocupat locul cinci. Rezultatul ei este de 6,50 metri.

Câștigătoarea a fost Marina Bekh-Romanchuk din Ucraina. În cea mai bună încercare, ea a sărit 6,96 metri.