Au avut loc primele meciuri din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor UEFA

S-au cunoscut rezultatele primelor meciuri din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor UEFA.

Primele meciuri din 1/4 de finală ale Ligii Campionilor UEFA au avut loc cu o zi înainte. Astfel, Tottenham și Liverpool au găzduit Manchester City și, respectiv, Porto pe stadioanele lor. Drept urmare, gazdele au câștigat.

În primul meci din sferturile de finală, în care s-au ciocnit Tottenham și Manchester City, Spurs au sărbătorit victoria – 1:0. Singurul gol a fost marcat în minutul 78 de Son Heung-min. În minutul 13, Sergio Aguero a ratat un penalty. Hugo Lloris a reușit să para șutul.

Totodată, la Liverpool, echipa locală cu același nume s-a întâlnit cu portughezul Porto. Drept urmare, echipa gazdă a fost mai puternică cu 2:0. Golurile au fost marcate de Keita (minutul 5) și Firmino (minutul 26).

Meciurile retur vor avea loc pe 17 aprilie 2019.