Au fost anunțați participanții la meciul final al Ligii Europa

Joi, 6 mai, au avut loc meciurile retur din semifinalele UEFA Europa League.

Primul joc a prezentat Arsenal englez și Villarreal spaniol.

În al doilea meci, italianul „Roma” și englezul „Manchester United” s-au luptat.

Potrivit rezultatelor 1/2 de finală, Villarreal și Manchester United vor juca în finala turneului, relatează surse de pe internet.

Meciul „Arsenal” – „Villarreal”

Meciul a avut loc pe Emirates Stadium din Londra.

În primul meci, Vilreal a câștigat cu scorul de 2:1, așa că clubul spaniol a trebuit doar să remizeze pentru a ajunge în finală.

Și așa s-a întâmplat. Meciul s-a încheiat cu zerouri pe tabela de marcaj.

Se observă că ambele echipe au jucat cu grijă. Spaniolii, care s-au mulțumit cu scorul de 0:0, au atacat puțin.

De asemenea, jucătorii de la Arsenal au intrat rar la atac, deoarece le era frică de acțiunile de atac ale adversarului.

Meciul „Roma” – „Manchester United”

Locul meciului a fost Stadio Olimpico din Roma.

Clubul din Manchester a câștigat primul meci cu un scor zdrobitor de 6:2. Din acest motiv, echipa engleză și-ar putea permite o înfrângere minoră în al doilea meci.

Scorul a fost deschis în minutul 39. Golul a fost marcat de atacantul Manchester United Edison Cavani.

În minutul 57, romanii au egalat scorul grație acțiunii în atac a atacantului Edin Dzeko.

Trei minute mai târziu, Roma a luat conducerea. Golul a fost marcat de mijlocașul Brian Cristante.

În minutul 68, Mancunianul Edison Cavani a marcat o dublă. În minutul 83 al meciului, fundașul lui Manchester United Alex Telles a marcat un autogol.

Astfel, Roma a câștigat semifinalele retur – 3:2. Totuși, la total, clubul din Manchester a sărbătorit victoria – 8:5.

Meciul principal al celui de-al doilea cel mai important turneu al cluburilor de fotbal din Europa va avea loc pe 26 mai pe stadionul Energa Gdansk din Polonia.