Au fost anunțați toți sferturile de finală ai Campionatului Mondial de hochei

A încheiat faza grupelor Campionatului Mondial de hochei, care în aceste zile se desfășoară în două orașe cehe – Praga și Ostrava.

Așa cum era de așteptat, actualii campioni mondiali, canadienii, au ajuns în sferturi.

Nationala acestei tari nu a pierdut niciodata in faza grupelor, ocupand primul loc in Grupa A cu 19 puncte.

Suedezii au marcat numărul maxim de puncte – 21 – în 7 meciuri, devenind tot numărul 1 în grupa lor (B).

De ce au canadienii cu 2 puncte mai puțin? Pentru că arțarii au câștigat două victorii în prelungiri, iar scandinavii au câștigat exclusiv în timpul regulamentar.

Apropo, canadienii au obținut și victoria de ieri asupra cehilor în prelungiri (4:3), iar toate cele 6 goluri din timpul regulamentar au fost marcate în a 3-a perioadă.

În sferturile de finală, Tre Kronur va concura cu finlandezii, care au ocupat locul patru în grupa lor. În ultimul meci din grupă au pierdut în fața elvețienilor (1:3).

Hocheiștii din țara frunzei de arțar din prima etapă a play-off-ului vor concura cu slovacii, care au fost învinși ieri de suedezi (1:6).

În alte sferturi de finală sunt așteptate confruntări între echipele Elveției și Germaniei, Cehiei și SUA.

Toate meciurile vor avea loc pe 23 mai. Semifinalele sunt programate sâmbătă, 25 mai, iar meciurile pentru medaliile de bronz și aur vor avea loc duminică, 26 mai.

Mai devreme, în campionatul italian de fotbal, Juventus a terminat cu 0:3.