Au fost identificați potențialii adversari ai BATE în playoff-ul LE

A fost stabilită lista posibililor adversari pentru BATE în 1/16 de finală a UEFA Europa League.

Borisov BATE a învins grecul PAOK în deplasare cu scorul de 1:3. În ciuda scorului mare, victoria nu a fost ușoară pentru bieloruși. Dacă în prima repriză BATE a contraatacat mult și a organizat atacuri de poziție, atunci în repriza a doua a trebuit să ne apărăm aproape tot timpul. Acest lucru se datorează în primul rând scoaterii de pe teren a autorului a două goluri marcate de PAOK Signevich. După aceasta, echipele au avut aproximativ 30 de minute de joc. Drept urmare, BATE a trebuit să se apere ca minoritate cu întreaga echipă și au supraviețuit. Scorul final al meciului este 1:3 în favoarea campioanei din Belarus.

BATE a ocupat locul doi în grupă și a ajuns în al doilea coș. Drept urmare, adversara lui BATE în prima etapă a play-off-ului Europa League ar putea fi orice echipă din primul pot, cu excepția Chelsea, cu care bielorușii au evoluat în grupă.

Lista potențialilor rivali pentru BATE: Arsenal (Anglia), Sevilla, Valencia, Villarreal, Betis (toate cluburile din Spania), Inter, Napoli (ambele Italia), Benfica (Portugalia), Bayer Leverkusen, Eintracht Frankfurt (ambele Germania), Salzburg (Austria), Genk (Belgia), Dinamo (Zagreb, Croația), Dinamo (Kiev, Ucraina), „Zenit” (Rusia).

Tragerea la sorți pentru 1/16 de finală a Ligii Europa va avea loc pe 17 decembrie.