Au fost marcate 14 goluri în două meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor UEFA

Ieri au avut loc următoarele meciuri din optimile de finală ale Ligii Campionilor UEFA.

La Manchester, pe Stadionul Etihad, „cetăţenii” au găzduit Monaco. Jocul s-a dovedit a fi luminos și bogat în goluri – 8 goluri s-au înscris între cele două echipe. Echipa gazdă a fost prima care s-a remarcat – Sterling a șutat în poarta oaspeților, de la o porție de la porți, în minutul 26. În restul primei reprize, doar jucătorii de la Monaco s-au remarcat. Mai întâi, în minutul 32, Falcao a egalat scorul, iar deja în minutul 40, Mbappe, în vârstă de 18 ani, a adus Monaco în avantaj.

În repriza secundă, gazdele au fost și primele care au marcat – în minutul 58, Aguero a egalat scorul din pasa lui Sterling, dar trei minute mai târziu Falcao a marcat o dublă și a pus din nou oaspeții în avantaj.

Apoi mingile au zburat în plasa unui singur gol – poarta Monaco. Au marcat Aguero (minutul 71), Stones (77) și Sane (82). Scorul final este 5:3 în favoarea lui Manchester City.

Un alt meci a avut loc la Leverkusen. Acolo, localul Bayer a primit oaspeți de la Madrid – Atlético. Acest meci s-a dovedit a fi, de asemenea, extrem de productiv.

„Băieții saltelei” au deschis scorul în minutul 17 – Saul a marcat un gol, iar opt minute mai târziu Griezmann a mărit avantajul la 2 goluri. În prima repriză, spectatorii nu au mai văzut goluri marcate.

Repriza secundă a început cu un gol de la Belarabi – în minutul 48 a redus diferența lui Bayer la un gol. Cu toate acestea, pe 59 Gameiro a transformat penalty-ul, iar avantajul lui Atlético a crescut din nou la 2 goluri.

Savic a ajutat gazdele să reducă diferența, înscriind un autogol în minutul 68, iar în minutul 86 Torres a stabilit scorul final al meciului – 2:4.