Au fost stabilite primele semifinaliste ale Ligii Campionilor

După meciurile retur din sferturile de finală din fotbalul Ligii Campionilor, doi giganți spanioli au renunțat la turneu.

Catalan Barcelona și Atlético Madrid nu au reușit să ajungă în semifinale.

Cât despre „granate albaștri”, aceștia au avut șanse mari să continue participarea la competiție după prima confruntare de la Paris cu localul PSG.

Să vă reamintim că oaspeții au învins gazdele cu scorul de 3:2. Acasă, Barça a deschis scorul în minutul 12 de joc – Rafinha i-a bucurat pe suporterii locali.

Îndepărtarea fatală

Astfel, scorul general al duelului era deja de 4:2 în favoarea catalanilor. Dar în minutul 29 Ronald Araujo a fost eliminat, iar în minutul 40 a fost un gol ratat (Dembele).

În repriza secundă, doar parizienii au marcat. La început, Vitinha i-a pus în avantaj (minutul 54), iar apoi Mbappe a marcat de două ori (61 din penalty și 89).

Datorită golurilor pe care le-a marcat la Barcelona, ​​Kylian a devenit liderul unic în topul marcatorilor din Liga Campionilor în acest sezon. Acum are 8 goluri.

Ei bine, catalanii, după ce au pierdut cu scorul de 1:4, au pierdut, în consecință, la total (4:6). Parizienii vor juca în semifinale.

Thriller la Dortmund

O altă echipă spaniolă, Atlético, a învins Borussia Dortmund cu scorul de 2:1 după primul meci de la Madrid.

Și în Germania, încărcăturile lui Diego Simeone au fost considerate și favoritele acestei perechi. Dar această stare nu a fost confirmată.

La Dortmund, evenimentele s-au desfășurat ca într-un excelent thriller plin de acțiune.

Gazdele au reușit să marcheze două goluri în 5 minute (Julian Brandt în 34 și Ian Matsen în 39), luând conducerea la general.

Cu toate acestea, în repriza secundă, oaspeții au revenit în 15 minute – deși Hummels a marcat un autogol în minutul 49. Dar pe 64 a fost un gol curat de la Angel Correa.

Și din nou Atlético a ajuns în semifinale la acel moment. Dar în perioada dintre minutele 71 și 74, Dortmund a torpilat din nou poarta adversară de două ori.

Autorii ultimelor goluri marcate de Bumblebees în această întâlnire au fost Niklas Füllkrug și Marcel Sabitzer.

Astfel, pe baza sumei celor două jocuri, nemții s-au dovedit a fi mai puternici decât spaniolii (5:4) și au avansat în semifinale.

Cine joacă pe 17 aprilie

În această seară, 17 aprilie, vor mai avea loc două meciuri de sferturi de finală ale Ligii Campionilor.

Actualul deținător al celui mai prestigios trofeu din fotbalul european de club, britanicul Manchester City, va concura acasă cu Real Madrid, de 14 ori câștigător al Ligii Campionilor.

În urmă cu o săptămână, prima întâlnire a acestor rivale s-a încheiat cu o remiză foarte productivă – 3:3.

La München, localul Bayern se va întâlni cu London Arsenal. Primul meci al acestor rivali nu a dezvăluit nici un câștigător – 2:2.

Mai devreme, în Campionatul Angliei, Chelsea din Londra a învins Everton cu 6:0.