Azarenka a pierdut în fața lui Yastremskaya într-o luptă acerbă la un turneu de la Toronto

Pe 7 august, jucătoarea de tenis din Belarus Victoria Azarenka, pe locul 39 în clasamentul mondial, nu a reușit să se califice în optimile de finală ale turneului de categoria Premier de la Toronto.

În 1/16 de finală, belarusa a pierdut în fața jucătoarei ucrainene Dayana Yastremskaya, care se află pe locul 33 în clasamentul mondial.

Startul meciului a fost extrem de nereușit pentru Azarenka: a pierdut cu scorul de 1:5. Apoi belarusa a egalat scorul, dar Yastremskaya a câștigat totuși setul – 7:5.

În al doilea set, Azarenka a condus cu scorul de 5:3, dar adversara ei a profitat de avantaj și a câștigat cu același scor ca în primul set. Jocul a durat aproape două ore.

Acum, la turneul de la Toronto, Azarenka evoluează doar la dublu.

Belarusa, în tandem cu Ashleigh Barty din Australia, va trebui să concureze cu duoul ceho-german Karolina Pliskova/Julia Gerges pentru a ajunge în sferturile de finală la dublu.