Azarenka este totul. Belarusul părăsește prestigiosul turneu de tenis de la Charleston

Belarusa Victoria Azarenka, care a urcat recent pe locul 26 în clasamentul mondial de tenis (în sus șase locuri deodată), a suferit un mare eșec.

Compatriotul nu a reușit să ajungă în sferturile de finală ale prestigiosului turneu WTA-500 din orașul american Charleston (Carolina de Sud).

Apropo, fondul de premii al competiției este de 922.000 USD.

Iar Victoria a fost împiedicată să devină participantă la 1/4 de finală de a cincea rachetă a planetei, americanca Jessica Pegula.

Adevărat, victoria acestuia din urmă asupra belarusului a fost foarte dificilă: confruntarea nu s-a limitat la două seturi, a existat un tie-break tensionat în jocul decisiv.

În primul set, Azarenka a pierdut în fața adversarei sale cu un scor de 4:6, dar în al doilea s-a răzbunat – 6:3.

În ultimul joc s-a ajuns la un departajare, în care reprezentantul SUA s-a dovedit a fi cel mai puternic. Scorul este 9:7, iar jocul, respectiv, este 7:6 în favoarea ei.

Apropo, înainte de acest meci, belarusul a eliminat un alt american din competiție – numărul 68 mondial Taylor Townsend.

De asemenea, în cadrul acestui turneu, Victoria a învins-o pe Elisabetta Cocciaretto din Italia (locul 56 în clasament).

Anterior, primarul Parisului, Anne Hidalgo, a spus că sportivii din Rusia și Belarus nu vor fi bineveniți la Jocurile Olimpice de la Paris.