Azarenka și Svitolina nu au terminat meciul din cauza ploii la turneul de la Roma

Pe 14 mai, meciul pentru atingerea 1/4 de finală a turneului de categoria Premier de la Roma dintre tenismena belarusă Victoria Azarenka (WTA 51) și cea de-a șasea rachetă a lumii Elina Svitolina din Ucraina a fost oprit din cauza ploii.

Deoarece turneul are loc pe terenuri deschise pe zgură din capitala Italiei, ploaia a devenit un obstacol serios.

Înainte de pauză, tenismenii au jucat 58 de minute, iar primul set s-a încheiat cu victoria primei rachete a Ucrainei.

Câteva minute mai târziu, s-a decis reluarea jocului – când compatriotul nostru conducea cu scorul de 1:0.

Totuși, apoi jocul a fost întrerupt din nou: cu scorul 4:1 în favoarea Azarenka (setul al doilea).