Barcelona a învins PSG și a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Barcelona a reușit să facă un adevărat „miracol” fotbalistic și să ajungă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor UEFA.

Pe 8 martie, la Camp Nou, localul Barcelona a găzduit oaspeți din Franța – PSG. A fost meciul retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor. În primul meci, jucătorii PSG și-au sărbătorit victoria cu scorul de 4:0, dar nici un avantaj atât de impresionant înainte de retur nu a ajutat formația Franței să avanseze mai departe. Barcelona s-a impus, a marcat 6 goluri și a primit unul.

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 3, marcat de Luis Suarez, iar chiar la sfârșitul primului segment de joc, fundașul vizitator Leven Kurzawa și-a lovit propria poartă.

Repriza secundă a început cu o lovitură de pedeapsă împotriva parizienilor. Lovitura de pedeapsă a fost marcată de Lionel Messi, dar în scurt timp oaspeții, prin eforturile lui Edison Cavani, au retras un gol.

Poate doar cei mai devotați fani ai echipei Spaniei au crezut că catalanii vor reuși să recâștige 3 goluri și au justificat aceste speranțe. Mai întâi, în minutul 88, Neymar a făcut scorul 4:1 cu o lovitură liberă, iar în primul minut adăugat a reușit totuși să transforme penalty-ul și să egaleze echipele în ceea ce privește numărul de goluri marcate și primite, dar Parisienii au avut un gol în deplasare, așa că Barcelona avea nevoie de un alt gol marcat. Și l-au ucis. Literal, în ultimele secunde ale meciului, Sergi Roberto a marcat – 6:1 și Barcelona trece, pentru prima dată în istoria Ligii Campionilor, câștigând înapoi dintr-un scor de 4:0.

Tot ieri a mai avut loc un meci din 1/8 de finală – Borussia Dortmund l-a găzduit acasă pe Benfica și s-a impus cu scorul de 4:0. Drept urmare, „bondarii” au fost cei care au avansat în runda următoare cu un scor total de 4:1.