Baschetbalisti din Belarus au pierdut în fața cehilor la Campionatul European

Pe 17 iunie 2015, baschetbalistele din Belarus au suferit prima înfrângere la Campionatul European de baschet din 2015, în primul meci din etapa a doua a competiției, fetele au pierdut în fața adversarelor din Cehia cu scorul de 70:73.

Lupta a avut loc la Debrecen, Ungaria. Pe tot parcursul jocului, compatrioții noștri au mers destul de încrezători spre victorie, au condus atât în ​​sfertul doi cât și în al treilea de meci, dar în ultimul sfert adversarii din Belarus au reușit să egaleze scorul. Și literalmente în ultimele secunde au reușit să smulgă victoria trimițând mingea în coș din zona de trei puncte.

Următorul meci pentru baschetbalistii noștri va avea loc mâine, 19 iunie. Ei vor trebui să întâlnească echipa Muntenegrului, care ieri a pierdut în fața echipei Turciei cu scorul de 41:61.

Meciul final al etapei a doua pentru echipa noastră va avea loc sâmbătă, 20 iunie. Fetele vor trebui să se întâlnească cu reprezentanți ai Franței.

Să vă reamintim că în prima etapă a campionatului bielorușii nu au pierdut niciun meci.