Bătălia foștilor. Azarenka a luptat cu o altă fostă prima rachetă a lumii la Wimbledon

Vineri, 5 iulie, două foste prime rachete ale lumii s-au luptat pe terenurile turneului de la Wimbledon. Unul dintre ei este belarus.

În meciul 1/16 de finală, Victoria Azarenka a jucat cu românca Simona Halep. Din păcate, reprezentantul Belarusului a cedat.

Și totul a început foarte bine pentru Victoria. În primul set, ea a obținut un avantaj confortabil – 3:1.

Apoi ceva a mers prost. Românca s-a retras și a luat inițiativa. Cinci jocuri la rând pe contul adversarului – acest lucru nu se întâmplă în fiecare zi pentru Azarenka.

Din păcate, al doilea joc s-a dovedit a fi și mai trist pentru belarus – 1:6. Duelul a durat o oră și cinci minute.

La începutul acestor competiții, Victoria a învins-o pe franțuzoaica Alize Cornet și pe atleta australiană Aila Tomljanovic.

Să adăugăm că belarusul continuă să concureze la Wimbledon la dublu. Împreună cu australianca Ashleigh Barty, aceasta a ajuns în optimile de finală, unde fetele se vor înfrunta cu Tamara Zidansek (Slovenia) și Rebecca Peterson (Suedia).

Fotografie: Jimmie48 Tenis Photography