BATE a câștigat prima lor victorie în faza grupelor din Europa League

BATE a învins-o pe germanul Köln (1:0) pe Arena Borisov în UEFA Europa League. Singurul gol a fost marcat în minutul 55 de Alexei Rios.

Prima repriză a fost o luptă egală. Fiecare echipă a avut ocazii bune de a înscrie și de a lua conducerea, dar repriza de start s-a încheiat cu scorul 0:0.

Cele doua 45 de minute ale meciului au trecut cu avantajul clubului Borisov. Gazdele au creat mai multe ocazii periculoase, dintre care una transformată: în minutul 55, Rios a profitat de pasa lui Ivanic și a marcat un gol.

BATE a mai avut câteva ocazii de a mări diferența de scor, dar nu a reușit să le transforme.

Această victorie i-a permis campioanei Belarusului să egaleze la puncte cu Steaua Roșie Belgrad, care a pierdut cu Arsenal din Londra cu 0:1. Poziția la turneu în Grupa H: Arsenal – 9 puncte (diferență de goluri: 8-3), Steaua Roșie – 4 (2-2), BATE – 4 (4-5), Köln – 0 (1- 5).

Clubul din Belarus va juca următorul meci pe 2 noiembrie în Germania împotriva Köln.