BATE a devenit din nou campioana Belarusului – pentru a 14-a oară

Pe 26 noiembrie 2017, clubul de fotbal Borisov BATE a devenit pentru a 14-a oară campion al Belarusului, remizând cu Gorodeya (3:3) și câștigând 68 de puncte.

De menționat că echipa Borisov a câștigat pentru a 12-a oară consecutiv campionatul din Belarus.

În meciul cu Gorodeya, BATE a fost la un pas de a pierde: chiar și în minutul 75 al meciului, Gorodeya conducea cu scorul de 3:1.

În al cincilea minut adăugat al meciului, Vitaly Rodionov a reușit să egaleze scorul, făcând astfel BATE campioană națională pentru a 14-a oară.

Și clubul din Minsk „Dynamo” a câștigat astăzi – cu scorul de 4:1 în fața „Vitebsk”.

Atât Dynamo Minsk, cât și BATE au avut același număr de puncte pe baza rezultatelor ultimelor meciuri – 68 fiecare, dar BATE a primit titlul de campioană datorită victoriilor în întâlnirile personale.