BATE a egalat cu Crvena Zvezda în Europa League

Joi, 14 septembrie, BATE a jucat primul meci din faza grupelor din Europa League 17/18. Locuitorii Borisov au vizitat Steaua Roșie Belgradul.

Meciul a avut loc pe stadionul Rajko Mitic și bielorușii nu au fost considerați favoriți în acesta. Cu toate acestea, echipa lui Alexander Ermakovich a jucat fiabil pe toată durata meciului și doar o singură dată a făcut o greșeală care a dus la gol. Nemanja Radonjic a marcat în minutul 54.

Echipa Borisov a revenit în minutul 72. Mirko Ivanic a pasat mingea în suprafața de pedeapsă, iar Nikolai Signevici a trimis mingea în plasă cu capul. Spectatorii nu au mai văzut cap. Scorul final este 1:1.

În celălalt meci din Grupa H, Arsenal din Londra a jucat împotriva Köln. Fotbalistii din Anglia au castigat cu scorul de 3:1 si au condus cvartetul dupa primul tur.

Următorul meci din LE BATE se va juca acasă pe 2 septembrie împotriva londonezilor.