BATE a ocupat primul loc în campionatul de fotbal din Belarus

Jucătorii clubului BATE și-au învins adversarii de la clubul grodnoan „Neman” și au ocupat primul loc în turneu.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3:1. Nemanii au fost primii care au deschis scorul, cu un penalty marcat de Valery Jukovski. Până la sfârșitul primei reprize, însă, Borisov Nikolai Signevich a egalat scorul, iar atacantul Vitali Rodionov, care a intrat ca înlocuitor în minutul 71 al meciului, a dublat rezultatul.

Este de remarcat faptul că antrenorul principal al lui Neman a considerat golul lui Rodionov invalid, deoarece, în opinia sa, jucătorul a jucat împreună cu mâna sa, dar arbitrul a numărat tot mingea. Împotriva golului au protestat și jucătorii echipei Grodno. Pentru un protest prea activ, jucătorul Neman Kantaria a fost eliminat de pe teren. La finalul meciului, Gordeychuk a marcat al treilea gol împotriva lui Neman.

Următorul meci al lui BATE va avea loc împotriva lui Gorodeya. Rețineți că pentru a câștiga campionatul din Belarus, BATE trebuie să joace cel puțin o egalitate.