BATE au fost eliminate din Liga Campionilor din Norvegia

Meciul retur din turul doi preliminar al Ligii Campionilor dintre norvegiana Rosenborg și belarusa BATE s-a încheiat. Jocul a avut loc în orașul Trondheim.

Să vă reamintim că în meciul de acasă de pe Arena Borisov gazdele au câștigat – 2:1. În acest meci a fost imposibil să ratezi mingea. În caz contrar, doar punctează.

Din păcate, campionii Belarusului nu și-au menținut avantajul câștigat în zidurile lor natale. Echipa Borisov a pierdut, încasând două goluri fără răspuns.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate fără goluri. Până în minutul 73, tabela de marcaj arăta în continuare zerouri. Până când Jonassen și-a aruncat adversarul în propria suprafață de pedeapsă. Penalty-ul a fost transformat de Helland.

Același jucător, în minutul 86, a șutat de la distanță și a lovit mâna lui Soderlund, din care mingea a ricoșat în poartă. Astfel s-a stabilit scorul final al jocului – 2:0.

BATE părăsește Liga Campionilor. Dar nu Eurocups. În continuare, echipa va continua să joace în Europa League.