BATE din Belarus a ajuns în turul 2 al calificărilor în Liga Campionilor

Clubul de fotbal din Belarus BATE, după ce a jucat returul din primul tur al calificărilor pentru Liga Campionilor, a câștigat.

Asta înseamnă că pe baza sumei ambelor întâlniri urmează echipa din orașul Borisov.

Belarusii l-au învins pe albanezul „Partizani”. Meciul retur a avut loc marți seara, 18 iulie, în Ungaria.

După prima confruntare de la Tirana (1:1), BATE a obținut victoria înscriind două goluri fără răspuns.

Prima dintre ele este o consecință a unui șut precis în minutul 70 al lui Vladislav Malkevich.

Al doilea gol a fost marcat în al 11-lea minut compensat al reprizei secunde de Alexander Shestyuk.

Astfel, BATE a câștigat cu scorul de 3:1 la total. Urmează două lupte în turul doi al calificărilor.

Apropo, „Aris” din Limassol (Cipru), al cărui antrenor principal este bielorusul Alexei Shpilevsky, îi așteaptă pe locuitorii Borisov.

Prima întâlnire este programată pe 25 sau 26 iulie, iar confruntarea de retur ar trebui să aibă loc pe 1 sau 2 august.

Să remarcăm că joi, 20 iulie, retururile din Liga Conferințelor vor fi jucate de Dynamo Minsk și Neman Grodno.