BATE l-a învins pe Arsenal

Meciul de pe Arena Borisov s-a încheiat cu senzație. BATE a câștigat primul meci din 1/16 de finală din Europa League cu London Arsenal. Meciul s-a încheiat cu scorul 1:0.

La început, oaspeții au fost activi, ceea ce nu este surprinzător pentru unul dintre giganții fotbalului european. În minutul 2 al meciului, Henrikh Mkhitaryan ar fi putut înscrie, dar portarul BATE Denis Shcherbitsky a venit în ajutor.

Britanicii au continuat să aibă avantaj în joc, dar nu au creat probleme serioase apărării din Belarus. Echipa Borisov a executat mai multe contraatacuri tăioase, care i-ar fi putut descuraja pe Gunners dacă nu ar fi fost Petr Cech, care și-a arătat priceperea în poartă.

Dar în minutul 45 nici portarul experimentat nu ne-a putut salva. După lovitura liberă a lui Igor Stasevich, Stanislav Drăgun a trimis mingea cu capul în plasa britanică. După cum s-a dovedit, golul a fost cel câștigător.

Fotografie: Reuters