BATE l-a învins pe Șahtior și a mai făcut un pas spre campionat

Joi, după o scurtă pauză cauzată de meciurile de calificare la Euro 2016, campionatul de fotbal din Belarus a reluat.

La Soligorsk, Șahtirul local a pierdut în fața liderului campionatului, BATE Borisov, cu scorul de 1:4. Echipa gazdă a început să se confrunte cu probleme încă de la începutul întâlnirii – în al doilea minut al jocului, Mikhail Gordeychuk a transformat clar un penalty în golul lor. La mai puțin de 15 minute mai târziu, Oleksandr Karnitsky a marcat primul său gol în acest meci împotriva lui Shakhtar. Deja în minutul 24 al meciului, prin eforturile lui Karnitsky, BATE era în frunte cu scorul de 3:0. În minutul 38, minerii au primit un gol înapoi – Ilya Galyuza a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă. Gazdele au încercat să treacă la atac imediat după pauză, dar în momentele cruciale loviturile lor au lipsit de precizie. Însă oaspeții s-au remarcat atât în ​​atac, cât și în apărare – cu puțin timp înainte de finalul meciului, Oleksandr Karnitskoy a marcat un hat-trick împotriva lui Shakhtar și a pus capăt acestui meci.

Pentru echipa lui Alexander Ermakovich, întâlnirea de astăzi a fost o repetiție generală înaintea meciului din turul a 3-a din faza grupelor Ligii Campionilor, în care vor găzdui oaspeți de la Șahtior Donețk pe gazonul Borisov Arena pe 21 octombrie.

Meciurile rămase din etapa a 27-a a campionatului din Belarus vor avea loc în weekend:

18 octombrie: Gomel – Dinamo (Minsk), Dinamo (Brest) – Minsk.

19 octombrie: Naftan (Novopolotsk) – Torpedo-BelAZ (Zhodino), Slutsk – Dnepr (Mogilev), Belshina (Bobruisk) – Neman (Grodno).