BC Nijni Novgorod l-a învins pe Tsmoki-Minsk în VTB United League

Ieri, 26 ianuarie, la Minsk a avut loc un meci de baschet din etapa a 17-a a VTB United League.

În ciuda faptului că echipa capitalei a început să conducă din primele minute ale jocului, până la sfârșitul primului sfert de meci, echipa Nijni Novgorod a preluat conducerea. Și au condus cu un scor de 29:21.

În al doilea și al treilea sfert, oaspeții au continuat să-și mărească avantajul. Jocul s-a încins în ultima perioadă. Gazdele au reușit să ajungă din urmă cu echipa Nijni Novgorod, dar baschetbalistii noștri nu și-au putut menține poziția. Meciul s-a încheiat cu un scor de 79:93 în favoarea oaspeților.

Pentru Nijni Novgorod această victorie a fost a 13-a din turneu. Este de remarcat faptul că aceasta este și a treisprezecea înfrângere pentru locuitorii Minskului.

Să vă reamintim că turneul a fost fondat în 2008 de Federația Rusă de Baschet împreună cu VTB. Apoi au participat 8 cluburi de baschet din cinci țări: Ucraina, Rusia, Letonia, Lituania și Estonia. În prezent, 22 de echipe din 10 țări participă la VTB United League. Sezonul 2014/2015 se va încheia în luna aprilie a acestui an. În acest moment, liderii în clasament sunt: ​​clubul moscovit CSKA, BC Khimki și BC Nijni Novgorod. Clubul capitalei „Tsmoki-Minsk” este pe locul 16.

Echipa Minsk va juca din nou următorul meci pe site-ul lor pe 31 ianuarie. Se vor lupta cu echipa Samara „Red Wings”.