Belarus a fost privat de etapa Cupei Mondiale de biatlon

Anul viitor, Minsk trebuia să găzduiască una dintre etapele Cupei Mondiale la biatlon.

Recent a devenit cunoscut faptul că în Belarus nu vor avea loc competiții prestigioase.

Decizia corespunzătoare a fost luată de Uniunea Internațională de Biatlon, după cum a raportat aceasta

Să vă reamintim că etapa Cupei Mondiale a fost programată în perioada 3-6 martie 2022. Raubichi a fost ales ca loc de desfășurare a competiției.

Comitetul executiv al organizației a decis să amâne competiția din cauza „situației actuale din Belarus”.

Se observă că decizia a fost luată astfel încât comitetele de organizare, federațiile naționale și sportivii înșiși „s-ar putea face planurile”.

Drept urmare, prima etapă a Cupei Mondiale a sezonului viitor nu va avea loc la Kontiolahti (unde va avea loc etapa „belarusă”), ci la Ostersund, Suedia (27-28 noiembrie anul acesta).

Să remarcăm că la ședința anterioară, comitetul executiv al Uniunii Internaționale de Biatlon a ales Raubichi pentru a găzdui una dintre etapele Cupei Mondiale.

Anterior, Campionatul Mondial de hochei a fost mutat din Belarus în Letonia. Concursul începe pe 26 mai și se încheie pe 6 iunie.

Campionatele europene de tenis de masă și Campionatele mondiale de pentatlon și alergare cu laser au fost, de asemenea, mutate de la Minsk.