Belarus a pierdut în fața Cehiei la Campionatul Mondial de hochei cu un scor devastator

Echipa de hochei din Belarus a jucat al doilea meci la Campionatul Mondial.

Ieri, 5 mai, bielorușii au pierdut în fața finlandezilor cu scorul de 3:2. Astăzi, 6 mai, am pierdut în fața cehilor cu scorul de 1:6.

Pentru a doua zi consecutiv, echipa belarusă a suferit înfrângere. În întâlnirea de ieri, bielorușii au evoluat extrem de prost în prima perioadă. O situație similară a fost observată și astăzi. Totuși, dacă ieri, pierzând cu scorul de 2:0, bielorușii, după un time-out și „lucrând la greșeli”, au reușit în cele din urmă să egaleze scorul și au rămas la nivelul egalului aproape până la sfârșitul meciului. meci, astăzi echipa a fost afectată de eșecuri pe tot parcursul jocului.

Până în minutul 20, cehii aveau deja 16 șuturi pe poartă. Belarusii au… unul! În general, echipa cehă a făcut 45 de lovituri în timpul meciului. Belarus – doar 7.

În minutul 14 golul a fost marcat de Petr Varna, în 18 de Radko Gudas, în 36 de Roman Cervenka, în 48 de Radim Šimek, iar în 50 de Jakub Voracek. Ultimul gol împotriva echipei noastre a fost marcat cu 16 secunde înainte de finală de Michal Kempny.

Următorul meci al echipei Belarusei va avea loc pe 8 mai. Belarus se va întâlni cu Canada.