Belarus a pierdut în fața Franței în calificarea la Cupa Mondială FIFA 2018

Marți, 10 octombrie 2017, naționala de fotbal a Belarusului a pierdut în fața Franței și a ocupat ultimul loc în Grupa A, înscriind 5 puncte.

Ieri, pe Stade de France, „tricolori” au găzduit echipa lui Igor Kriushenko. Victoria a revenit în cele din urmă francezilor, iar scorul final al meciului a fost 2:1. Anton Saroka a marcat un gol pentru Belarus în minutul 43.

Pentru formația Franței, Antoine Griezmann (minutul 27) și Olivier Giroud (33) și-au marcat șansele.

Acest meci a fost ultimul din calificarea la Cupa Mondială 2018 pentru ambele echipe. Poziția finală în grupă este următoarea: Franța – 23 de puncte (diferență de goluri: 18-6), Suedia – 19 (26-9), Olanda – 19 (21-12), Bulgaria – 13 (14-19), Luxemburg – 6 (8-26), Belarus – 5 (6-21).