Belarus a pierdut în fața Olanda – 1:3

Pe 10.07.2017, bielorușii au pierdut în fața olandezilor cu scorul de 1:3. Meciul a avut loc pe Arena Borisov, în cadrul calificărilor la Cupa Mondială 2018.

Oaspeții au marcat primii în întâlnire – Prepper a marcat un gol în minutul 24. Echipa belarusă a reușit să se egaleze în minutul 55 datorită unui șut precis al lui Maxim Volodko.

Pe tot restul întâlnirii, ambele echipe au creat momente periculoase, dar oaspeții au fost mai norocoși. Mai întâi, în minutul 84, Robben a transformat un penalty, iar în minutul 3 adăugat, Memphis Depay a marcat dintr-o lovitură liberă.

După 9 runde ale turului de calificare, formația din Belarus a fost pe locul 5 în grupă. Bielorușii vor juca ultimul meci de calificare la Cupa Mondială 2018 pe 10 octombrie împotriva francezilor.