Belarusa Anna Kubareva a câștigat aurul la Campionatele Europene de juniori din Elveția

Jucătoarea de tenis din Belarus Anna Kubareva a câștigat aurul la turneul Campionatului European de juniori (U-18) din Elveția.

În finală, belarusa a învins-o pe tenismenul suedez Kaisa Wilda Hennemann în două seturi cu scorul de 6:2, 7:6 (5).

Înainte de asta, în semifinale, Kubareva a câștigat o victorie strălucitoare în fața franțuzoaicei Lyudmila Bencheikh, pierzând doar un meci – 6:1, 6:0.

La dublu, Kubareva, în tandem cu Victoria Kanapatskaya, a reușit și ea să demonstreze un rezultat ridicat – argint.

Duoul belarus a pierdut meciul final în fața tandemului polonez Martina Cupa/Veronika Baszczak – 1:6, 5:7.

De menționat că tenismenii din Belarus nu au câștigat încă aurul la această categorie de vârstă. Anterior, cel mai bun rezultat pentru juniorii din Belarus a fost medalia de argint la simplu, câștigată de Vladimir Volchkov în 1995.