Belarusa Anna Sola a câștigat bronzul la sprint la Campionatele Mondiale de biatlon din Slovenia

Pe 13 februarie, bielorusa Anna Sola a câștigat bronzul în cursa de sprint la Campionatele Mondiale de biatlon din Slovenia.

La o distanță de 7,5 kilometri cu 2 linii de tragere, compatriotul nostru nu a greșit nicio greșeală și a terminat la 14,4 secunde în spatele liderului cursei, biatletul norvegian Tiril Eckhoff.

Norvegianul a parcurs distanța fără rateuri în 21 de minute și 18,7 secunde.

Medaliată cu argint a fost reprezentanta Franței, Anaïs Chevalier-Boucher, care a parcurs distanța cu un penalty și la o distanță de 12 secunde față de câștigătoare.

Restul biatleților din Belarus au arătat următoarele rezultate: Dinara Alimbekova – poziția 40 cu trei rateuri și un decalaj de 2 minute și 06,5 secunde față de lider, Elena Kruchinkina – locul 49 cu trei rateuri și un decalaj de 2 minute și 23 de secunde, Irina Krivko se află pe locul 75 cu patru penalty-uri și un număr de 3 minute și 20,7 secunde.

Un total de 99 de biatleți au participat la sprint.

Duminică, 14 februarie, Campionatele Mondiale de la Pokljuka, Slovenia, vor continua cu curse de urmărire masculine și feminine.