Belarusa Arina Sabalenka a câștigat primul turneu de tenis al sezonului

Jucătoarea de tenis din Belarus Arina Sabalenka a câștigat finala turneului de la Abu Dhabi.

Acesta este primul eveniment WTA Tour din 2021. A început pe 4 ianuarie, relatează surse de pe internet.

În finala turneului, Sabalenka a învins-o cu încredere pe rusoaica Veronika Kudermetova cu scorul de 6:2, 6:2.

Victoria i-a permis jucătoarei din Belarus să ocupe locul al șaptelea în clasamentul Asociației de Tenis Feminin.

La competiția de la Abu Dhabi, Arina Sabalenka a evoluat cu mare succes, câștigând șase victorii la rând.

Pe lângă Kudermetova, bielorusa cu titlul a pierdut cu Pologa Hercog (Slovenia), Ayla Tomljanovic (Australia), Uns Jaber (Tunisia), Elena Rybakina (Kazahstan) și Maria Sakkari (Grecia).

Pe parcursul întregului turneu, sportivul a pierdut un singur set. Spre comparație: belarusul a câștigat 12 seturi.

În acest moment, Aryna Sabalenka a câștigat mai mult de 10 turnee WTA. Cea mai mare realizare a unui tenismen din Belarus în turneele de Grand Slam este câștigarea titlului de dublu la US Open.