Belarusa Arina Sabalenka a devenit prima rachetă din lume

Acum, oficial, cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus, Arina Sabalenka, a devenit prima rachetă din lume. Pentru prima dată în cariera mea.

Acest lucru este evidențiat de clasamentele actualizate ale Asociației Femeilor de Tenis (WTA).

Statutul de prestigiu al celor mai buni reprezentanți ai tenisului de pe planeta Pământ a fost ajustat imediat după finalizarea ultimului turneu de Grand Slam din sezonul curent, US Open.

Apropo, în aceste competiții Arina a ajuns în finală, unde a pierdut în fața americancei Cori Gauff.

În ciuda înfrângerii, belarusul s-a clasat pe primul loc, deoarece fostul jucător de rachetă polonez Iga Swiatek, câștigătoarea US Open de anul trecut, a renunțat anterior la turneu.

Iar actuala câștigătoare a campionatului de tenis US Open, Cori Gauff, a urcat în clasament de pe locul 6 pe locul 3.

Să remarcăm că doar Victoria Azarenka (acum numărul 23 în lume) a obținut anterior un succes precum cel al Arinei Sabalenka în tenisul belarus.

O altă jucătoare de tenis din Belarus, Alexandra Sasnovich, se află pe locul 102 în clasament.

Pe lângă Sabalenka, în TOP 10 cele mai bune jucătoare de tenis din lume se numără acum Iga Swiatek, Corey Gauff, Elena Rybakina (Kazahstan), Jessica Pegula (SUA).

În a doua parte a TOP 10 se află cehă Marketa Vondrousova, Uns Jabir din Tunisia, Carolina Muchova (Cehia), grecoaica Maria Sakkari și franceză Caroline Garcia.

Iar printre bărbați, sârbul Novak Djokovic a devenit din nou prima rachetă din lume, după ce l-a învins pe rusul Daniil Medvedev în finala US Open.

Cel mai bun tenismen din Belarus, Ilya Ivashko, se află pe locul 153 în clasamentul mondial.