Belarusa Arina Sabalenka va deveni prima rachetă din lume

Recent a devenit cunoscut faptul că cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus și a doua de pe planeta Pământ, Aryna Sabalenka, va deveni prima rachetă a lumii.

Pentru locuința de 25 de ani din Minsk, aceasta va fi prima conducere de acest fel din cariera ei profesională.

Iar compatriotul ei va fi în fruntea clasamentului mondial al celor mai bune jucătoare de tenis săptămâna viitoare – după încheierea US Open (turneul are loc în prezent la New York).

Cum va deveni Sabalenka prima

Asociația Femeilor de Tenis (WTA) raportează că Arina va deveni numărul 1 printre cele mai bune reprezentante ale tenisului.

Între timp, polonezul Iga Szwiatek rămâne prima rachetă. Cu toate acestea, ea a pierdut în fața rivalei ei din Letonia, Elena Ostapenko, în optimile de finală ale turneului menționat.

În consecință, Iga, care a renunțat la competiție, nu va mai putea apăra punctele pe care le-a câștigat după câștigarea US Open anul trecut.

În clasamentul mondial, Szwiatek va pierde palma în fața bielorusei Sabalenka.

Apropo, aceasta din urmă va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina (locul 14 în clasament) în optimile de finală ale US Open.

Alte realizări

Reprezentanții WTA spun că belarusa va deveni a 29-a femeie din istoria tenisului cu „titlul” primei rachete de pe planetă.

Se mai spune că compatriotul va fi doar al optulea jucător de tenis din istorie care devine primul în clasament atât la simplu, cât și la dublu.

Să ne amintim că la dublu, Sabalenka a devenit numărul 1 în urmă cu doi ani – după ce a câștigat împreună cu belgiana Elise Mertens la Australian Open.

Anterior, printre belaruși, prima rachetă a lumii a fost Victoria Azarenka, care a rămas în această poziție timp de 51 de săptămâni.

Cât despre Szwiatek, ea conduce clasamentul mondial din 4 aprilie anul trecut.