Belarusa Azarenka a ajuns în semifinalele turneului de tenis de la Guadalajara

Fostul număr unu mondial din Belarus Victoria Azarenka (acum pe locul 37 în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă) a obținut o altă victorie.

Vorbim despre unul dintre cele mai prestigioase turnee, care se desfășoară în prezent în orașul mexican Guadalajara.

Compatriotul a ajuns în semifinale, învingând în sferturi pe a șaptea rachetă a lumii, americanca Cori Gauff.

Adevărat, meciul s-a dovedit a fi foarte dificil pentru belarus. A fost nevoie de trei jocuri și 2 ore și 44 de minute pentru a câștiga.

Apropo, în prima dintre ele s-a ajuns la un tie-break – 7:6 (7:2). În setul doi, Victoria a pierdut – 4:6. Al treilea a câștigat cu scorul de 6:3.

Astfel, după ce a câștigat o victorie dificilă, tenismenul din Belarus a devenit un participant în semifinale.

Acolo se va întâlni cu un alt american – a cincea rachetă a planetei, Jessica Pegula.

Anterior, Azarenka a eliminat din turneu rusoaica Elina Avanesyan (130), spaniolă Paula Badosa (8) și americanca Madison Keys (15).