Belarusa Irina Krivko a câștigat bronzul la Campionatele Europene de biatlon de la Răubichi

Belarusa Irina Krivko a câștigat o medalie de bronz în cursa de sprint a Campionatului European de biatlon de la Răubichi.

Cursa a fost câștigată de biatleta suedeză Elisabeth Hegberg.

Ea a cronometrat 22 de minute și 39,6 secunde și a avut un penalty.

Medalia de argint i-a revenit norvegianei Ida Lien, la 14,4 secunde de câștigătoare.

Krivko a completat distanța cu o singură penalizare și a fost la 15,9 secunde în spatele liderului.

Rezultatele biatleților din Belarus rămase sunt următoarele: Elena Kruchinkina – locul 11, sora ei Irina – locul 14, Dinara Alimbekova – 21, Anna Sola – 26, Adelina Sabitova – 49. În cursa de sprint masculin, cel mai bun rezultat al echipei din Belarus a fost locul cinci al lui Serghei Bocharnikov.

Bronzul lui Krivko este al doilea premiu din colecția echipei din Belarus la actualul Campionat European. Prima medalie, de aur, a fost adusă echipei noastre de Serghei Bocharnikov, care a câștigat super sprintul în prima zi de competiție.

De remarcat că bielorușii ar putea avea un alt bronz – în ștafeta mixtă. Apoi, să vă reamintim, la finalul cursei, iar la final bielorușii au terminat pe locul patru, iar norvegienii au terminat pe locul trei.

Echipa Belarusului a depus un protest, Uniunea Internațională de Biatlon a satisfăcut-o și le-a acordat bielorușilor bronz și i-a descalificat pe norvegieni. Cu toate acestea, echipa norvegiană a depus un contra-protest, iar ea.

Mâine, ultima zi de competiție, vor avea loc cursele de urmărire masculin și feminin.