Belarusa Irina Zhuk a ajuns în finala săriturii cu prăjini la Jocurile Olimpice din 2020

Reprezentanta Belarusului, Irina Zhuk, a evoluat cu succes în calificările competiției de sărituri cu prăjini de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

La a doua încercare, sportivul a atins o înălțime de 4 metri 55 de centimetri, relatează surse de pe internet.

Acesta a fost rezultatul care s-a dovedit în cele din urmă a fi standardul de calificare: toți sportivii care au ajuns în finală l-au îndeplinit.

Etapa decisivă a competiției de sărituri cu prăjini va avea loc joi, 5 august.

La finala acestei discipline vor participa 15 sportivi. Același număr de sportivi nu s-au calificat.

În acest moment, recordul personal al Irinei Zhuk este de 4 metri și 72 de centimetri.

Săritura cu prăjină din Belarus are mai multe titluri pe numele ei. Astfel, sportivul este câștigătorul Universiadei și al campionatului continental indoor.

Să vă reamintim că în acest moment echipa Belarusului are două medalii câștigate la Jocurile Olimpice din 2020.

Ivan Litvinovici a devenit campion olimpic: a câștigat la trambulină. Maxim Nedosekov a câștigat medalia de bronz la competiția de sărituri în înălțime.