Belarusa Sabalenka a câștigat prestigiosul turneu de tenis de la Cincinnati

Jucătoarea de tenis din Belarus Aryna Sabalenka a câștigat prestigiosul turneu de tenis WTA-1000 din orașul american Cincinnati (Ohio).

Fondul de premii pentru aceste competiții a fost de 3.200.000 USD.

Victoria din turneu a readus-o din nou pe compatriota ei pe locul doi în clasamentul celor mai bune jucătoare de tenis de pe planetă conform Asociației Femeilor de Tenis (WTA).

Prima pozitie este inca ocupata de reprezentanta Poloniei Iga Swiatek, pe care, de altfel, Arina a invins-o in semifinale.

Și în finală, Sabalenka a învins-o pe gazda competiției, a șasea rachetă a lumii, Jessica Pegula.

Americanul a pierdut în fața bielorusei în două seturi – 3:6 și 5:7.

Victoria asupra lui Pegula i-a adus Sabalenkai al 15-lea titlu din cariera ei profesionistă (a câștigat șase titluri la turneele WTA-1000).

Să remarcăm că în drumul către următorul titlu de câștigătoare a competiției, belarusa a învins-o pe italiana Elisabetta Cocharetto (66), ucraineanca Elina Svitolina (30), rusoaica Lyudmila Samsonova (17) și poloneza Iga Swiatek.