Belarusa Sabalenka nu a ajuns în finala turneului final WTA. Poloneza a ieșit în cale

Prima rachetă din lume, bielorusa Arina Sabalenka, nu a reușit să ajungă în finala turneului final al Asociației de Tenis Feminin (WTA).

Să vă reamintim că competiția în aceste zile are loc în stațiunea mexicană Cancun.

Însă compatriotul ei nu a ajuns în etapa decisivă a turneului, pentru că a doua rachetă a planetei, jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, a fost împotrivă.

Fetele s-au întrecut într-un meci de semifinale, care s-a soldat cu victoria reprezentantei Poloniei.

În primul set, Arina a pierdut cu scorul de 2:6, în al doilea – cu scorul de 3:6. Astfel, Swiatek va juca în finală.

Adversara polonezei în meciul principal al turneului va fi americanca Jessica Pegula (locul 5 în clasamentul mondial).

Aceasta din urmă și-a învins-o pe compatriota Cori Gauff (locul 3 în TOPul celor mai bune jucătoare de tenis din lume) în cealaltă semifinală – 6:2 și 6:1.

Este de remarcat faptul că, dacă Swiatek va câștiga în finală, poloneza va deveni din nou prima rachetă a lumii, înlocuind-o pe belarusa Sabalenka din vârful Olimpului de tenis.