Belarusa Tatyana Sharakova a câștigat bronzul la Cupa Mondială la ciclism pe pista de la Minsk

Pe 1 noiembrie, ciclista belarusă Tatyana Sharakova a devenit medaliată cu bronz la etapa Cupei Mondiale de ciclism pe piste de la Minsk.

În cursa de puncte, belarusul a marcat 35 de puncte. Victoria la această disciplină a fost câștigată de ciclista americană Jennifer Valent, care a înscris 66 de puncte.

Câștigătoarea premiului de argint a fost reprezentanta Italiei, Maria Giulia Confalonieri, cu 38 de puncte.

De menționat că Sharkova este de două ori medaliată la Campionatele Europene din 2019.

Prima etapă a Cupei Mondiale pe pista de ciclism a început în capitala Belarusului cu o zi înainte. La competiție participă 57 de echipe din 44 de țări.