Belarusi în Europa League: Alexandria – BATE 1:2‍

BATE Borisov a avansat în faza grupelor din Europa League.

Pe 24 august 2017, pe terenul clubului de fotbal Alexandria s-a desfășurat returul turului de playoff din sezonul LE 2017/2018. Adversarii echipei Ucrainei au fost fotbaliști din Belarus reprezentați de BATE. Primul meci de pe Arena Borisov s-a încheiat cu scorul de 1:1.

Pentru a se califica în grupă, BATE a trebuit să înscrie, întrucât un gol pe teren străin i-a oferit Oleksandriya un avantaj la o remiză fără goluri. Cu toate acestea, gazdele au fost primele care au marcat astăzi – în minutul 34 Gritsuk a transformat un penalty. Portarul Borisov Șcherbitsky a ghicit direcția șutului, dar nu a reușit să devieze mingea – 1:0.

Acest scor a adus echipa ucraineană în grupă, dar de mult timp BATE încă nu a putut să-și revină. Totul s-a schimbat cu 20 de minute înainte de sfârșitul timpului regulamentar.

În minutul 70, Mirko Ivanic, profitând de pasa lui Rios, a recâștigat deficitul de un gol, iar în minutul 74 a marcat o dublă și a pus oaspeții în avantaj. Acum, pentru a ajunge în etapa următoare, Alexandria a trebuit să înscrie de două ori. Dar BATE nu a permis să se întâmple asta – scorul a fost 1:2 iar bielorușii vor juca din nou în faza grupelor din Europa League.