Belarusii au ajuns în finala Campionatului Mondial de înot

Doi înotători din Belarus – Evgeniy Tsurkin și Nikita Tsmyg – au ajuns în finala etapei a 7-a a Cupei Mondiale. Competiția se desfășoară la Doha (Qatar) în perioada 7-9 noiembrie.

În serii preliminare, Nikita Tsmyg a parcurs distanța de 100 de metri pe spate în 55,65 secunde. Acesta este al doilea rezultat.

Primul care a terminat a fost americanul Michael Michael Andreu (55,54 secunde). Atleta japoneză Keita Sunama a terminat înotul pe locul trei (55,72 secunde).

În calificări la o distanță de 50 de metri fluture, Evgeniy Tsurkin a arătat al optulea rezultat – 24,29 secunde.

Michael Andreu a terminat primul (23,53 secunde). Riku Poitakivi din Finlanda (23,70 secunde) și înotatorul maghiar Sebastian Szabo (23,84 secunde) au ocupat locurile secunde și trei.

Să vă reamintim că mai devreme, la același turneu, belarusul Nikita Tsmyg „a luat” o medalie de bronz la 200 de metri spate.