Belarusii au câștigat 7 medalii de aur la turneul internațional de sambo

Campionatul Open Sambo al Republicii Belarus pentru premiile Președintelui Belarus s-a încheiat la Palatul Sporturilor din Minsk.

În urma rezultatelor celor două zile de turneu, cutia de medalii a bielorușilor include 7 medalii de aur, 9 de argint și 19 de bronz.

În prima zi de competiție, trei luptători de sambo din Belarus au câștigat cel mai mare premiu, printre care Vae Tutkhalyan (62 kg), Stepan Popov (74 kg) și Sergei Firsov (sambo de luptă, 100 kg).

În cea de-a doua și ultima zi a turneului, bielorușii au adăugat patru medalii la cutia lor de medalii: Angela Morozova (68 kg), Maria Kondratyeva (80 kg), Alexander Koksha (68 kg) și Eduard Muravitsky (sambo de luptă, 74 kg) .

Printre altele, sportivii din Belarus au devenit laureați ai mai multor nominalizări. Astfel, bielorusa Angela Morozova a fost recunoscută drept cea mai bună la categoria „Pentru voința de a câștiga”. Stepan Popov a primit premiul pentru câștigarea categoriei „Cea mai rapidă victorie”, iar Alexander Koksha a primit premiul „Cea mai frumoasă aruncare”.