Belarusii au câștigat argintul la ștafeta mixtă la etapa de biatlon KM din Germania

Belarusii au câștigat argint în ștafeta mixtă a etapei a 5-a a Cupei Mondiale la biatlon de la Oberhof, Germania.

Echipa belarusă formată din Anna Sola, Dinara Alimbekova, Anton Smolsky și Nikita Lobastov a arătat un timp de 1 oră, 29 de minute și 14,5 secunde, folosind 5 cartușe suplimentare și pierzând în fața câștigătoarelor, echipa norvegiană, cu 23,1 secunde.

Biatleții norvegieni au parcurs distanța într-o oră, 28 de minute și 51,4 secunde, cheltuind 6 cartușe suplimentare.

Medaliații cu bronz au fost biatleți francezi, care au folosit 11 cartușe suplimentare și au pierdut 2 minute și 1,3 secunde în fața liderilor cursei.

Să vă reamintim că cu o zi înainte Anna Sola a câștigat argint la sprint, iar Dinara Alimbekova a ocupat locul patru.

În clasamentul general, Sola a urcat pe locul 3, Alimbekova a trecut pe locul 4.

Etapa KM de la Oberhof se va încheia duminică, 9 ianuarie, cu cursele de urmărire masculin și feminin.

În urmărirea masculină, Belarusul va fi reprezentat de Anton Smolsky, Roman Eletnov, Nikita Lobastov și Dmitri Lazovsky.

Naționala feminină a Belarusului va fi formată din Anna Sola, Dinara Alimbekova, Elena Kruchinkina, Irina Levchenko și Alina Pilchuk.