Belarusii au câștigat bronzul la Campionatele Mondiale de Pentatlon

La Campionatele Mondiale de Pentatlon Modern, care se desfășoară în prezent la Varșovia, au fost extrase două seturi de premii.

Reprezentanții țării noastre au câștigat bronzul la turneul pe echipe.

Echipa națională a Republicii Belarus (Ekaterina Orel, Tatyana Elizarova, Anastasia Prokopenko) a marcat a treia sumă dintre echipe – 4030 de puncte. Cele mai mari premii au revenit echipei chineze (Wang Wei, Chen Qiang, Liang Wanxia). Pentatleții asiatici au luat conducerea cu un total de 4061 de puncte. Locul doi au revenit sportivilor din Marea Britanie (Kate French, Freya Prentice, Samantha Murray), care au fost cu 16 puncte în fața bielorușilor (4046). După cum s-a raportat, după etapa de calificare, naționala s-a aflat pe locul 4.

Medalia câștigată de echipa feminină a devenit a treia la rând pentru maeștrii bieloruși ai pentatlonului modern la actualele Campionate Mondiale. În primele zile ale competiției, aceștia au devenit medaliați cu argint în două curse de ștafetă. Ekaterina Orel și Anastasia Prokopenko au marcat printre femei, iar Roman Pinchuk și Stanislav Zhuravlev printre bărbați.

În ceea ce privește competițiile individuale feminine, cea mai bună dintre cele trei bieloruse a fost Anastasia Prokopenko, care a ocupat locul nouă (suma în cinci probe este de 1363 de puncte). Cel mai mult a avut succes în performanțele sale la scrimă, unde a devenit a doua și în proba combinată de alergare și tragere (3). Pozițiile joase în înot (35) și sărituri (18) nu au permis sportivului cu experiență să se ridice mai sus în protocolul final. Ekaterina Orel a ocupat locul 11 ​​în finala competiției individuale (1349 puncte), iar Tatyana Elizarova a ajuns pe locul 23 (1318) dintre 36 de concurenți. Britanica Samantha Murray a preluat conducerea (1411). Premiile au revenit chinezilor. Chen Qiang a terminat al doilea (1403), Liang Wanxia al treilea (1384).

Sâmbătă, 6 septembrie, la Campionatele Mondiale vor fi stabiliți medaliatul la individual și pe echipe masculin.