Belarusii au câștigat două aurii la Campionatele Mondiale de Pentatlon Modern de la Budapesta

La Campionatele Mondiale de Pentatlon Modern de la Budapesta, Ungaria, sportivii din Belarus au câștigat două medalii de aur.

În campionatul individual, Olga Silkina a primit medalia de aur. Ea a marcat 1368 de puncte, asigurându-și licența olimpică.

Reprezentanta Italiei, Elena Michelli, a luat argintul cu un scor de 1357 de puncte.

Premiul de bronz a fost câștigat de pentatleta britanică Kate French, care a avut și ea 1357 de puncte.

Al doilea aur în turneul pe echipe a revenit Olga Silkina, Anastasia Prokopenko și Irina Prosentsova.

Sportivii britanici au fost plasați pe treapta a doua a podiumului. Medalia de bronz a revenit reprezentanților Germaniei.