Belarusii au câștigat două medalii la Campionatele Europene

La Campionatele Europene de Atletism, sportivii din Belarus au câștigat două medalii.

Belarusa Yulia Leontyuk a luat bronzul la proba de aruncare a șutului, iar Alina Talay a câștigat argint la proba de 60 de metri garduri.

Yulia Leontyuk a arătat un rezultat de 18,32 metri în aruncarea șutului. Ea a fost înaintea maghiarei Anita Marton și a bulgarei Radoslava Mavrodieva la acest tip de competiție.

Talay a reușit să parcurgă 60 m garduri în 7,92 secunde, înaintea germanei Paulina Dutkiewicz, care a ajuns pe locul 3. Primul loc a fost câștigat de germanca Cindy Rohleder.

Astăzi, 5 martie, la Belgrad se vor desfășura semifinalele Campionatelor Europene de Atletism. Belarusa Kristina Timanovskaya va concura la proba de 60 de metri, iar belarusul Pavel Seliverstov va concura la săritura în înălțime.