Belarusii au câștigat prima medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing

Echipa Belarusului a câștigat prima medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing. Argint – la biatlon.

Anton Smolsky s-a remarcat. În cursa individuală, o distanță de 20 de kilometri cu 4 linii de tragere, belarusul a avut mare succes – a terminat pe locul doi.

Și Anton Smolsky a început pe locul 28. Nu am făcut greșeli la niciuna dintre liniile de tragere. Timpul lui este de 49 minute 02,2 secunde.

Pe primul loc a fost ocupat francezul Quentin Fillon Maillet, care a reușit să parcurgă distanța în 48 de minute și 47,4 secunde cu două minute de penalty.

Biatletul norvegian Johannes Boe a câștigat medalia de bronz.

Anton Smolsky a fost felicitat pentru medalia olimpică de argint de către președintele Belarusului Alexander Lukașenko.

Cât despre alți biatleți din Belarus, Nikita Lobastov a terminat pe locul 47, Dmitri Lazovsky – pe locul 58, iar Maxim Vorobey – pe locul 86.

Să vă reamintim că pe 7 februarie, la proba individuală feminină de 15 kilometri, biatleta din Belarus Dinara Alimbekova a ocupat locul cinci.