Belarusii au câștigat șapte medalii la Campionatele Mondiale de Muay Thai din Thailanda

Sportivii din Belarus au reușit să dea rezultate bune la Campionatele Mondiale de Muay Thai de la Bangkok – 7 medalii.

Alena Leshkevich a câștigat medalia de aur la categoria de greutate până la 45 de kilograme. În finală, ea a învins-o pe reprezentanta Finlandei Sata Mykkänen.

Premiul de argint la categoria până la 81 de kilograme i-a revenit Nikita Shostak. În lupta pentru aur, belarusul a fost învins de un sportiv din Thailanda, Sutat Boonchit.

Argintul la categoria până la 86 de kilograme a fost câștigat de Evgeniy Volchek, care în finală s-a dovedit a fi mai slab decât rusul Gadzhi Medzhidov.

Premiile de bronz au revenit lui Nikita Mironchik (categoria de greutate – până la 51 kg), Dmitry Varts (până la 67 kg), Daniil Ermolenko (până la 60 kg) și Daria Belkova (până la 60 kg).

În total, aproximativ 600 de sportivi din 102 țări au participat la Campionatul Mondial de Muay Thai din 2019.