Belarusii au debutat la Cupa Mondială de fotbal pe plajă cu o victorie

Pentru prima dată în istoria sa, echipa Belarusului de fotbal pe plajă a ajuns în finala Cupei Mondiale. Competiția are loc în Paraguay.

Sâmbătă seara bielorușii au jucat primul lor meci. Ne-am întâlnit cu o echipă din Emiratele Arabe Unite, pe care au învins-o cu scorul de 5:1.

Meciul a avut loc în primul tur al fazei grupelor a turneului. Deja în minutul 4 al confruntării, Ilya Savich a deschis scorul.

Belarusii și-au dublat avantajul în minutul 19 – Valery Makarevich a marcat. Apoi au marcat Denis Samsonov (29) și Igor Brishtel (31, 32).

Ahmed Ber Salem a marcat un gol pentru echipa națională a Emiratelor Arabe Unite. Acest lucru s-a întâmplat în minutul 26.

Să adăugăm că în aceeași grupă (C), împreună cu bielorușii și echipa Emiratelor Arabe Unite, joacă naționalele Rusiei și Senegalului. În primul meci de la competiție s-au întâlnit – rușii au câștigat cu scorul de 8:7.

Naționala Belarusului va juca următorul meci cu naționala Senegalului în noaptea de 25 noiembrie.